Evenimente culturale in Brasov

TEATRU

 

10 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PĂPUŞILOR

de Liviu Steciuc

regia artistică: Liviu Steciuc, scenografia: Simo Enikö

Teatrul Arlechino Braşov

 

11 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – PINOCCHIO – de Gheorghe Balint

regia artistică: Gheorghe Balint

scenografia: Mihai Pastramagiu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – FLUTURII SUNT LIBERI – de Leonard Gershe

regia: Ion Mircioagă, scenografia: Oana Grigore

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

15 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – 4 FEMEI LA POLIŢIE

regia: Sorin Misiriantu, cu: Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

17 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – RIDICHEA URIAŞĂ – de Delia Gavliţchi

regia : Delia Gavliţchi, scenariul:Alexandra Băcanu

scenografia: Marian Sandu, muzica: Corina Sârbu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György

regia: Diana Lupescu

scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

18 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – FATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI

de Valentin Dobrescu

regia şi scenografia: Valentin Dobrescu

muzica: Alin Macovei Moraru

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

19 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – STRĂINI ÎN NOAPTE

regia: Radu Beligan

muzica şi ilustraţia muzicală: Ionuţ Ştefănescu

decor: Puiu Antemir, costume: Irina Schrotter

cu: Florin Piersic şi Medeea Marinescu

Centrul Cultural Reduta

 

22 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – „TE PUI CU FEMEILE ?!?”

cu: Dorina Roman, Anuţa Sagneanca şi Dumitru Ciubotaru

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

ora 20.00 – COPILUL PROBLEMĂ – de George F. Walker

regia: Adrian Iclenzan, scenografia: Bogdan Spătaru

Teatrul „Maria Filotti” Brăila – Sala Studio

 

24 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – TOM DEGEŢEL

de Valentin Dobrescu

regia şi scenografia: Valentin Dobrescu

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – PRIVEŞTE ÎNAPOI CU MÂNIE – de John Osborne

regia: Vladimir Anton, scenografia: Tudor Prodan

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

25 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.30 şi 12.00 – PUNGUŢA CU DOI BANI

de Ştefan Dedu Farca

O conceptie regizorală a colectivului de actori ai

Teatrului Arlechino

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 – D’ALE LUI NENEA IANCU sau

LANŢUL SLĂBICIUNILOR -dramatizare de Oana

Răsuceanu după „Schiţe” de I.L. Caragiale

regia: Mihai Manolescu, scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

29 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – DRESORUL

regia Elena Manoliu

cu: Dan Zorilă şi Dorina Roman

prezentat de Teatrul Particular

Piaţa Enescu nr. 2

 

30 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – UN BILET SPRE FERICIRE – de Spiró György

regia: Diana Lupescu

scenografia: Luana Drăgoescu

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov – Sala Studio

 

CONCERTE

  

6, 13, 20 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.00 – Concert de orgă

Biserica Neagră

 

 8 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – BOLERO

susţinut de Filarmonica Braşov

dirijor: Ovidiu Dan Chirilă

prezentator: Adina Carp

Piaţa Sfatului

 

 

 9 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – CONCERT ESTIVAL al Operei Braşov

dirijor: Traian Ichim

Piaţa Sfatului

 

14 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

21 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

28 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 17.00 – Recitalul de la ora 5 susţinut

de artişti ai Operei Braşov

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

SALA PATRIA

 

 1 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Comedy Classics

Ave Cezar/Hail, Caesar ! (SUA, 2015)

regia: Joel și Ethan Coen

cu: Josh Brolin, George Clooney

Comedie

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 2 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc

Un etaj mai jos (România, 2015)

regia: Radu Muntean

cu: Teo Corban, Oxana Moravec, Iulian Postelnicu

Dramă, Selecţia oficială Cannes 2015

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 3 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii

Home/Acasă (2015), regia: Tim Johnson

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori

Funia/ Rope (SUA, 1948), regia: Alfred Hitchcock

cu: James Stewart, John Dall, Farley Granger

Thriller

Sala „Patria”– Cinemateca

ora 19.00 – Mari regizori  – Un tramvai numit dorinţă/

A Streetcar Named Desire (SUA, 1951)

regia: Elia Kazan, cu: Vivien Leigh, Marlon Brando,

Kim Hunter, Dramă, 12  nominalizări şi 4 Premii Oscar

după piesa lui Tennessee Williams

LMA In memoriam Elia Kazan (7 .09.1909-28 .09. 2003)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 4 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii – Pinguinii din Madagascar/

The Penguins of Madagascar (2014)

regia: Simon J. Smith, Eric Darnell

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics – Spionaj în deşert/

Five Graves To Cairo (SUA, 1943)

regia: Billy Wilder

cu: Franchot Tone, Akim Tamiroff, Erich Von Stroheim

Război, thriller, 3 nominalizări la Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.00 – Seara de Oscar – Roşii /Reds (SUA, 1981)

regia: Warren Beatty

cu: Warren Beatty, Diane Keaton, Jack Nicholson

Dramă, istoric, 9 nominalizări şi 3 premii Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 5 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului European

Visătorii /The Dreamers  (Italia, 2003)

regia: Bernardo Bertolucci, cu: Michael Pitt,

Louis Garrel, Eva Green,Romantic, dramă,

Premiul pentru cea mai bună actriţă – Eva

Green – European Film Awards

FILM INTERZIS MINORILOR

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

 

 

 

 6 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Film Cult – Stoker (SUA, 2003)

regia: Park Chan-Wook

cu: Mia Wasikowska, Nicole Kidman, Matthew Goode

Thriller, dramă

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 7 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Istoric

Tobruk (SUA, 1967), regia: Arthur Hiller

cu: Rock Hudson, George Peppard, Nigel GreenR

Război, istoric, In memoriam Arthur Hiller

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 8 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Comedy Classics

A fi sau a nu fi /To be or Not To Be (SUA, 1983)

regia: Alan Johnson

cu: Mel Brooks, Ann Bancroft

Comedie, LMA Mel Brooks (90 de ani)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 9 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc

Bucureşti Non Stop (România, 2015)

regia: Dan Chişu, cu: Toma Cuzin,

Gheorghe Ifrim, Dorian Boguţă

Comedie, dramă

Sala „Patria” – Cinemateca

 

10 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii

Pisicile Aristocrate (SUA, 1970)

regia: Wolfgang Reitherman

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Mari actori -Viva Zapata! (SUA, 1952)

regia: Elia Kazan, cu: Marlon Brando, Jean Peters,

Anthony Quinn, Istoric, biografic, Premiul Oscar

pentru cel mai bun actor în rol secundar: Anthony Quinn

scenariu: John Steinbeck !

LMA/In memoriam Elia Kazan (7 sept 1909-28 sept 2003)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.00 – Mari regizori

Ultimul magnat/The Last Tycoon (SUA, 1976)

regia: Elia Kazan, cu: Robert De Niro, Robert

Mitchum, Jack Nicholson, Dramă, Ecranizare

după F. Scott Fitzgerald, LMA/In memoriam

Elia Kazan (7 .09 1909-28.09. 2003)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

11 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii – Bunul dinozaur (2015)

regia: Peter Sohn, Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Mari actori – Furia/The Fury (SUA, 1978)

regia: Brian De Palma

cu: Kirk Douglas, John Cassavetes, Amy Irving

Thriller, horror, LMA Brian De Palma (76)

LMA Kirk Douglas (100 !), Double Feature Brian De Palma

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.30 – Seara de Oscar – Incoruptibilii /

The Untouchables (SUA, 1987)

regia: Brian De Palma, cu: Kevin Costner,

Sean Connery, Robert De Niro, Thriller, poliţist

Premiul Oscar pentru cel mai bun actor în rol

secundar: Sean Connery, LMA Brian De Palma (76)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

12 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului European

Spionul care venea din frig /The Spy Who Came

in from the Cold (Anglia, 1965)

regia: Martin Ritt, cu: Richard Burton, Oskar

Werner, Claire Bloom, Thriller, dramă

Ecranizare după John le Carré

2 nominalizări la premiul Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

13 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Film Cult – Angel Heart (SUA, 1987)

regia: Alan Parker

cu: Mickey Rourke, Robert De Niro, Lisa Bonet

Thriller,dramă, LMA Mickey Rourke (64)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

14 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – Seara Filmului Istoric

Lincoln (2012), regia: Steven Spielberg

cu: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Tommy Lee Jones

Istoric, biografic, 2 premii Oscar, nominalizat pentru

cel mai bun actor în rol secundar: Tommy Lee Jones

LMA Tommy Lee Jones

Sala „Patria” – Cinemateca

 

15 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – CONCERT

Deschiderdea stagiunii Kameratei Kronstadt

dirijor: Cristian Oroşanu,

solist: violonistul Liviu Prunariu

Sala „Patria”

 

ora 20.00 – Comedy Classics

Transamerica Express/ Silver Streak ( SUA, 1976)

regia: Arthur Hiller

cu: Gene Wilder, Richard Pryor, Jill Clayburgh

Comedie, acţiune, In memoriam Arthur Hiller

Sala „Patria” – Cinemateca

 

16 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc

Dublu (România, 2016), regia: Catrinel Dăniaţă

cu: Bogdan Dumitrache, Maria Dinulescu

Dramă, Selecţia oficială festivalul de la Karlovy Vary

Sala „Patria” – Cinemateca

 

17 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii – Cum să-ţi dresezi dragonul 2/

How to Train Your Dragon 2 (SUA, 2014)

regia: Dean DeBolis, Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Mari actori

Contesa din Hong Kong (SUA, 1967)

regia: Charles Chaplin, cu: Marlon Brando,

Sophia Loren, Sydney Chaplin

Dramă, LMA Sophia Loren

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

 

 

 

ora 19.30 – Mari regizori

Nixon (SUA, 1996), regia: Oliver Stone

cu: Anthony Hopkins, Joan Allen, Ed Harris

Dramă, biografic, LMA Oliver Stone (70)

4 nominalizări la premiul Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

18 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii – Neînfricată/Brave (SUA, 2012)

regia: Brenda Chapman, Mark Andrews, Steve Purcell,

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

ora 17.00 – Mari actori

Ca frunzele-n vânt/Written on the Wind (1956)

regia: Douglas Sirk, cu: Rock Hudson, Lauren Bacall

Dramă, romantic, Aniversarea de 60 de ani !

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.00 – Seara de Oscar

Love Story (SUA, 1970), regia: Arthur Hiller

cu: Ryan O’Neal, Ali MacGraw, Tommy Lee Jones

Dragoste, dramă, 6 nominalizări şi un premiu Oscar

In memoriam Arthur Hiller, LMA Tommy Lee Jones

Sala „Patria” – Cinemateca

 

19 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului European

Tsotsi (Anglia-Africa de sud, 2005)

regia: Gavin Hood, cu: Presley Chweneyagae,

Mothusi Magano, Dramă, crimă,

Premiul Oscar pentru cel mai bun film străin

Sala „Patria” – Cinemateca

 

20 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Film Cult

Arabesque (SUA, 1966), regia: Stanley Donen

cu: Gregory Peck, Sophia Loren

Thriller, aventură , LMA Sophia Loren

Aniversarea de 50 de ani !

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

 

 

 

 

21 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – Seara Filmului Istoric

Căderea imperiului roman/The Fall of the Roman

Empire (1964), regia: Anthony Mann

cu: Sophia Loren, Stephen Boyd, Alec Guinness

Istoric, epic, LMA Sophia Loren (n. 20 septembrie 1934)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

22 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Comedy Classics

Raiul mai poate aştepta/Heaven Can Wait (1978)

regia: Warren Beatty, Buck Henry

cu: Warren Beatty, James Mason, Julie Christie

Comedie, fantastic, 8 nominalizări şi un premiu Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

23 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc

Bondoc

regia: Mihai Mincan, Cristian Delcea, Mihai Voinea

cu: Dan Bondoc, Documentar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

24 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii

Blinky Bill: Koala cel poznaş (2015)

regia: Alex Weight, Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Mari actori

Mic dejun la Tiffany/Breakfast at Tiffany’s (1961)

regia: Blake Edwards

cu: Audrey Hepburn, George Peppard

Romantic, dramă, 2 premii Oscar !

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.30 – Mari regizori

Carlito’s Way  (SUA, 1993), regia: Brian De Palma

cu: Al Pacino, Sean Penn, John Leguizamo

Dramă, gangsteri

LMA Brian De Palma (70)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

 

 

 

25 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – Matineu copii

Aladdin (SUA, 1992)

regia: Ron Clements, John Musker

Animaţie, dublat în limba română

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 17.00 – Golden Classics

Panică pe străzi /Panic in the Streets (SUA, 1950)

regia: Elia Kazan

cu: Richard Widmark, Paul Douglas, Barbara Bel Geddes

Film noir, thriller, Premiul Oscar pentru cel mai bun scenariu

LMA /In memoriam Elia Kazan (7 sept 1909-28 sept 2003)

Sala „Patria” – Cinemateca

 

ora 19.00 – Seara de Oscar

The Revenant: Legenda lui Hugh Glass/

The Revenant (SUA, 2015)

regia: Alejandro González Iñárritu

cu:  Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Domhnall Gleeson

Dramă, aventură, 9 nominalizări şi 3 premii Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

26 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului European – Războiul dronelor/

Eye in the Sky (Anglia-Africa de sud, 2015)

regia: Gavin Hood, cu: Helen Mirren, Alan Rickman

Thriller, dramă, In memoriam Alan Rickman

Sala „Patria” – Cinemateca

 

27 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Film Cult

Steve Zissou: Cel mai tare de pe mare /

The Life Aquatic with Steve Zissou (SUA, 2004)

regia: Wes Anderson

cu: Bill Murray, Cate Blanchett, Willem Dafoe

Comedie, aventură, Selecţia oficială Berlinale 1994

Sala „Patria” – Cinemateca

 

 

 

 

 

 

 

 

28 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – Seara Filmului Istoric

Război şi pace/War and Peace (SUA, 1956)

regia: King Vidor

cu: Audrey Hepburn, Henry Fonda, Mel Ferrer

Război, dragoste, ecranizare după romanul lui

Lev Tolstoi , 3 nominalizări la premiul Oscar

Sala „Patria” – Cinemateca

 

29 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 19.00 – DESCHIDEREA STAGIUNII 2016 – 2017

Concert simfonic extraordinar

dirijor: Cristian Mandeal, solistă: Oxana Corjos – pian

Sala „Patria”

 

ora 20.00 – Comedy Classics

Citeşte şi arde/Burn After Reading (SUA, 2008)

regia: Joel şi Ethan Coen

cu: George Clooney, Brad Pitt, John Malkovich

Comedie, thriller

Sala „Patria” – Cinemateca

 

30 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Seara Filmului Românesc

Câini (România, 2016)

regia: Bogdan Mirică

cu: Dragoş Bucur, Ghorghe Visu, Vlad Ivanov

Thriller, dramă, Premiul FIPRESCI al secţiunii

Un Certain Regard la Cannes, Premiul pentru

cel mai bun actor (Gheorghe Visu) şi Menţiunea

Specială a Juriului la festivalul de la Sarajevo,

trofeul Transilvania la TIFF 2016.

Sala „Patria” – Cinemateca

 

OPERA

 

10 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.30 – Deschiderea stagiunii 2016 – 2017

TRAVIATA – de G. Verdi

dirijor: Nicolae Dohotaru (Teatrul Naţional de Operă şi Balet Chişinău)

regia: Dumitru Tăbăcaru

Opera Braşov

 

 

 

17 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.30 – FLAUTUL FERMECAT – de W.A. Mozart

dirijor: Leonard Boga

regia: Anda Tabacaru – Hogea

Opera Braşov

 

24 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.30 – LUCIA DI LAMMERMOOR – de G. Donizetti

dirijor: Traian Ichim, regia: Cristian Mihăilescu

Opera Braşov

 

25 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 17.00 – LES PETITS RIENS – balet de W.A. Mozart

regia şi coregrafia: Nermina Damian,

Edina Papo (Teatrul Naţional Sarajevo)

Opera Braşov

 

28 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 11.00 – GULLIVER ÎN ŢARA PITICILOR

de S. Kerim şi M. Ţeicu, regia: Anda Tăbăcaru – Hogea

Opera Braşov

 

FESTIVALURI

 

1 – 4  SEPTEMBRIE 2016

 

AMURAL –Festival vizual, ediţia a II-a

organizator: Asociaţia Amural în parteneriat cu

Primăria Municipiului Braşov

 

1 SEPTEMBRIE 2016

orele 16.00 17.00 –Expoziţie foto „Copii refugiasţi”

Andrei Pungovschi

Turnul Negru

 

orele 17.00 18.00 – Visual Poetry

Tara Skurtu &Robert.G

Elekes

orele 18.00 20.00 – Visual Poetry

Mitoş Micleuşanu

Turnul Alb

 

ora 19.00 – Concerte & live visuals

DJ Nemo, Roundsound, Rodison G.A., Microfeel (SPA), Danaga

Turnul Negru

orele 21.00 23.00 – Film „03 Bypass”-animaţie

„Cutia albă”-scurt metraje DFF

Nap Toader, Mihai Păcurar

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

 

2 SEPTEMBRIE 2016

orele 17.00 18.00 – Expoziţie pictură „Symbiosis”

Obie Platon & Victor Fotă

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

orele 18.00 19.00 –Visual Poetry

Charlie Fălămaş

orele 19.00 20.00 –Visual Poetry

Ştefan Boghiu & Alex Văsieş

Turnul Alb

 

ora 19.00 – Concerte & live visuals

Musai Soundworks, Soundopamine,

Raze  de Soare, Moduler, Visit St, Relish

Turnul Negru

 

orele 21.00 23.00 – Film „Imagini din vis”

scurt metraje DFF, animaţii call

Sorin Luca

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

 

3 SEPTEMBRIE  2016

orele 14.00 – 16.00 – Dialog despre Fotogrametrie

Erdal Inci & Cagrl Faskin (TUR)

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

orele 16.00 – 17.00 – Expoziţie foto „1 Percent”

Myles Little (USA)

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

 

ora 16.00 – Concerte & live visuals

Grand, Aleksa Alaska, Chlorys, JB,

Khidja, Makunouchi Bento

Turnul Negru

 

orele 18.00 19.00 –Visual Poetry

Krista Szöcs

orele 19.00 20.00 –Visual Poetry

T.S. Kashia & Adrian Diniş

Turnul Alb

 

orele 21.00 23.00 – Film „Miracolul din Techir”

scurt metraje DFF, animaţii call

Ruxandra Zenide, Dracula Film Festival

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

orele 21.00 23.00 – Concert & live visuals

Urna

Bastionul Ţesătorilor

 

4 SEPTEMBRIE 2016

orele 15.00 16.00 – Expoziţie Design Grafic

Poarta Ecaterina

 

orele 16.00 17.00 – Expoziţie ilustrată

Turnul Alb

 

ora 16.30 – Concerte & live visuals

Oliviu/Marinov (Underground Romanian Sound)

Akos, Temple Invisible, Kasim, Olivian Nour

Turnul Negru

 

orele 17.00 18.00 –Dialog

Caius Dobrescu, Adrian Lăcătuş

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

orele 18.00 19.00 –Visual Poetry

Tiberiu Neacşu

orele 19.00 20.00 –Visual Poetry

Ioan Şerbu

Turnul Alb

 

ora 21.00 – Concerte & live visuals

ArgEn, Hands and Bits (AUT)

Bastionul Ţesătorilor

 

orele 21.00 23.00 – Film „Orizont”

scurt metraje DFF, animaţii call

Marian Crişan, Dracula Film Festival

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

 

16 – 18  SEPTEMBRIE 2016

 

STAND UP FEST 2016, Ediţia a IV-a

Stand’Up Fest este un festival competiţional – în cadrul căruia

concurenti din toată ţara se vor „duela în glume” pentru

marele premiu

organizator: Asociaţia Culturală Fanzin

 

16 SEPTEMBRIE 2016

ora 19.00 – Semifinala I (10 concurenţi)

show: Andrei Ciobanu şi Gabriel Gherghe (câştigătorul ediţiei a II-a)

prezintă: Adi Bobo

Centrul Cultural Reduta

 

 

17 SEPTEMBRIE 2016

ora 19.00 – Semifinala II(10 concurenţi)

show: Teo şi Raul Gheba (câşigătorul primei ediţi)

prezintă: Adi Bobo

Centrul Cultural Reduta

 

18 SEPTEMBRIE 2016

ora 19.00 – Finala Stand Up Fest (6 concurenţi)

show: Costel şi Toma, prezintă: Adi Bobo

Centrul Cultural Reduta

 

27 SEPTEMBRIE – 2 OCTOMBRIE 2016

 

Festivalul MUSICA CORONENSIS – ediţia a XIII-a 2016

organizator: Biserica Evanghelică C.A. din România -Parohia

Braşov în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

 

27 SEPTEMBRIE 2016

ora 19.00 – Stagiunea  de concerte de orgă

cu: Ursula Pfilippi, Şt. Schlandts, Paul Cristian

Biserca Neagră

 

28 SEPTEMBRIE 2016

ora 17.00 – Serară de LIED

cu: Teodora Gheorghiu, Ciprian Dancu- clarinet,

Anca Preda Ulita –pian, Şerban Marce Hajek,

Honigberger, Dima

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

ora 20.00 – Muzică corală contemporană

Corul de Tineret Bach, Cvintetul Anatoly

Biserica evanghelică Sf. Bartolomeu Braşov

 

29 SEPTEMBRIE 2016

ora 17.00 – Paul Richter –Dezvelire bust

Quartett nr.3, Cvartetul sine nomine

Capela cimitirului

 

ora 20.00 –Songs/Chansons

Cvartetul Gaudeamus, Sabina Vârtosu (vioară)

Aro Palace

 

30 SEPTEMBRIE 2016

ora 17.00 – Muzică cameră

cu: Andrei Stanciu, valentin Şerban + Cembalo

Centrul Multicultural al Universităţii Transilvania Braşov

 

ora 20.00 – Classic / Jazz Fusion

Petra/Michael Acker, Dragoş Dimitriu

Festival ‘ 39

MUZEE

 

1- 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Luni – Duminică

Expoziţii permanente: „Anton Pann”, „Diaconul Coresi”,

„Cartea şi Cărturarii braşoveni”, „Cartea, factor de unitate

Naţională”, „Ex-libris”, „Junii braşoveni”, „Tudor Ciortea”

Muzeul Prima Şcoală Românească

 

1- 18 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia: „Comori de artă din Colecţia Ion Chiricuţă”

Expoziţie în colaborare cu Muzeul „Vasile Pârvan” Bârlad.

Muzeul de Artă Braşov

 

23 – 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia „Arta Braşoveană Interbelică”

Muzeul de Artă Braşov

 

1- 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară: „Sate contemporane din

România – tezaure vii”

Muzeul de Etnografie Braşov

 

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară itinerantă: Asociaţia Cultural

Sportivă „Izvorul”, din Săcele.

Muzeul de Etnografie Braşov

 

1- 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Marţi – Duminică

Expoziţia temporară:  „Un nou geoparc în judeţul Braşov?

Complexul geologic Racoş, Microcanionul în bazalt de la

Hoghiz, Cheile Dopca, Vulcanii noroioşi de la Băile Homorod,

Stejarul secular din Mercheaşa, Cotul Turzunului”

Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului

 

 

 

 

 

 

1- 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri

orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Istoria Familiei Mureşenilor”

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

orele 9.00 – 17.00 – Marţi – Vineri

orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă

Expoziţia temporară: „Comorile Peleşului”

Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

 

1- 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 9.00 – 17.00 –  Marţi – Vineri

orele 10.00 -17.00 – Luni şi Sâmbătă

Expoziţia permanentă: „Familia Baciu”

Casa Ştefan Baciu (strada Gh. Baiulescu nr. 9)

 

PROIECŢIE FILM

 

 2 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 20.00 – Cinematecă: filmul „Kramer contra Kramer ”

cu: Dustin Hoffman şi Meryl Streep,

regia: Robert Benton

Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov

 

ALTE EVENIMENTE

 

2 SEPTEMBRIE 2016 

 

orele 10.00 – 17.00 – Conferinţa cu temele:

  1. „Industrializarea dincolo de date statistice: calitatea vieţii

în Hunedoara şi Braşov în anii ‘50”- prezentată de Mara

Mărginean (cercetator postdoctorand, Universitatea Babes-Bolyai);

  1. „În locul vechii cetăţi feudale, un oraş al muncitorilor.

Politizarea spaţiului în Braşovul anilor ‘50”- prezentat de Lector Dr.

Corneliu Pintilescu (Universitatea Lucian Blaga din Sibiu)

Conferinţa este parte integrantă a proiectului cultural „Oraşul

Memorabil – ediţia 2016, organizată de:Ordinului Arhitecţilor din

România, Filiala Braşov – Covasna – Harghita în parteneriat cu

Primăria Municipiului Braşov

Mansarda Casei Baiulescu

 

 

 

 

5 – 12 SEPTEMBRIE 2016 

 

Arte japoneze pentru Copii şi tineri speciali

Eveniment organizat de Asociaţia Musashino, Japonia

în parteneriat cu Consiliul Judeţean Braşov

 

5 SEPTEMBRIE 2016 

orele 13.00 – 15.00 – Origami

Centrul Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11)

 

6 SEPTEMBRIE 2016 

orele 13.00 – 15.00 – Împachetarea cadourilor

Centrul Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11)

 

7 SEPTEMBRIE 2016 

ora 18.30 – Concert – Formaţia japoneză NUTMEG

Bastionul Ţesătorilor / Centrul Cultural Reduta

 

8 SEPTEMBRIE 2016 

orele 13.00 – 15.00 – Ceremonia ceaiului

Centrul Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11)

 

9 SEPTEMBRIE 2016 

orele 13.00 – 15.00 – Caligrafie japoneză

Centrul Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11)

 

ora 19.00 – Concert – formaţia japoneză NUTMEG

Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

/Sala „Patria”

 

10 SEPTEMBRIE 2016 

ora 19.00 – Concert – Formaţia japoneză NUTMEG

Rîşnov / Cinema Rîşnov

 

12 SEPTEMBRIE 2016 

orele 13.00 – 15.00 – Origami

Centrul Musashino Braşov (str. Olteţ nr.11)

 

 7 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.00 – Dezbatere cu tema: Terapia craniosacrală

cu: Oana Gîtlan

Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

 

 8 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.00 – Tărâmul imaginaţiei

Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

 

 

 

 

13 – 18 SEPTEMBRIE 2016

 

ZILELE CULTURII MAGHIARE DIN BRAŞOV–Ediţia a VI-a 2016

organizator: Asociaţia Diasporei Maghiare din Transilvania

în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov

Piaţa Sfatului

 

13 SEPTEMBRIE 2016

ora 11.00 –Terapia poveştilor cu actriţa Szabó Enikö

Colegiul Naţional „Áprily Lajos”

 

ora 17.00 – Inaugurare expoziţie

Parohia Evanghelică – Sala Mare

 

ora 17.00 –Simpozion cu împuternicitul ministerial

Kalmár Ferenc (Ungaria)

 

ora 19.30 – Deschiderea oficială a festivalului

Spectacol de operă şi operetă

Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov

 

14 SEPTEMBRIE 2016

ora 11.00 –Terapia poveştilor cu actriţa Szabó Enikö

Şcoala Generală nr. 15

 

ora 17.00 –Spectacol de păpuşi

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 19.00 –Seaeră literară cu actorul Földes László Hobó

ora 20.30 –Degustare de vinuri şi spectacol artistic

cu actriţa Szabó Enikö

Parohia Unitariană – Sala Mare

 

15 SEPTEMBRIE 2016

orele 10.00 – 22.00 –Târg de meşteşuguri tradiţionale

Piaţa Sfatului

 

ora 11.00 –Terapia poveştilor cu actriţa Szabó Enikö

Şcoala Generală nr. 2

 

ora 17.00 –Spectacol folcloric cu ansambluri braşovene:

Sirülő, Bokréta şi Sorbán Enikö

ora 20.00 –Concert -Republic

Piaţa Sfatului

 

16 SEPTEMBRIE 2016

orele 10.00 – 22.00 –Târg de meşteşuguri tradiţionale

Piaţa Sfatului

 

ora 17.00 – Spectacol muzical –literar

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 18.00 – Spectacol folcloric cu ansambluri braşovene:

Búzavirág şi Sorbán Enikö

ora 20.30 – Concert – Transylmania

Piaţa Sfatului

 

17 SEPTEMBRIE 2016

orele 10.00 – 22.00 –Târg de meşteşuguri tradiţionale

Piaţa Sfatului

 

ora 12.00 –Tradiţionala excursie pe Tâmpa şi prelegeri despre Braşov

Masivul Tâmpa

 

ora 17.00 – Spectacol muzical –literar – umoristic

Teatrul Arlechino Braşov

 

ora 17.00 –Prezentare de dansuri populare

ora 20.00 – Concert –Baricz Gergő & Megtérgzepeltetek

Piaţa Sfatului

 

18 SEPTEMBRIE 2016

orele 10.00 – 22.00 –Târg de meşteşuguri tradiţionale

Piaţa Sfatului

 

ora 10.30 –Prezentare de carte Székely Árpád, despre Munţii Bucegi

ora 16.00 –Simpozion cu marii sportivi ai Braşovului

Hockey Pub

 

ora 18.00 – Concert –Góbé

şi prezentare dansuri populare

ora 19.30 – Concert Piramis

Piaţa Sfatului

 

17 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 18.00 – 24.00 – Nocturna bibliotecii 2016 – lansări de carte,

expoziţii interactive, tur de biciclete, concursuri, filme, ghidaje,

labirint sonor, ateliere (de chimie, tehnica marmorării hârtiei,

mobilier pictat, culinar) şi multe surprize

Biblioteca Judeţeană „George Bariţiu” Braşov

 

19 – 30 SEPTEMBRIE 2016

 

orele 10.00 – 18.00 – Istoria la persoana întâi

10 ghizi – personaje istorice braşovene oferă

gratuit mini -ghidaje localnicilor şi turiştilor.

organizator: Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov

în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov.

Centrul Istoric

 

 

23 – 30 SEPTEMBRIE 2016

 

POST-OIL CITY – expoziţie ifa (Institutul pt. Relaţii

Externe din Germania), vernisaj: 23 septembrie, ora 14:00.

organizator: Centrul Cultural German

Aula Universităţii Transilvania „Sergiu T. Chiriacescu”

 

29 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 13.00 – Lansare de carte a editurii Herald

Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

 

30 SEPTEMBRIE 2016

 

ora 18.00 – Club de lectură

Librăria „Şt.O.Iosif” Braşov

Share